Чому будівлі мають бути утеплені
Тепловий захист будівель є комплексним завданням, яке потребує глибокого аналізу фізичного стану будівлі, економічності застосування, призначення будівлі та питань екології. Типові для помірного клімату температурний діапазон і вологість повітря не забезпечують комфортність життя, якщо не захищатись від низьких температур, значних опадів і сильних вітрів у зимовий період.
Будівлі, в яких ми живемо та працюємо, повинні гарантувати безпечний і комфортний клімат незалежно від реальних погодних умов зовні приміщень. Ми сподіваємось, що стіни, які нас оточують, можуть забезпечувати тривалий захист від прямого впливу зовнішніх факторів, таких як температура, вологість і шум. Під час утеплення будівель необхідно пам’ятати принципи сталого розвитку (як-от міжнародна декларація з охорони навколишнього середовища EPD) відповідно до застосованих матеріалів та умов їх утилізації.
Експлуатаційні витрати будівлі значною мірою залежать від її енергетичних параметрів — ефективності систем опалення та гарячого водопостачання. Якість цих параметрів визначається щорічним споживанням енергії, яка необхідна для забезпечення комфортних умов для мешканців. Завдяки впровадженню обов’язкової енергетичної сертифікації кожної будівлі з’явиться можливість встановлювати щорічні експлуатаційні витрати. А це в свою чергу безпосередньо впливає на ринкову вартість будівлі. Високе споживання енергії у більшості випадків обумовлене значними тепловими втратами через стіни будівлі.
Стіни є межею між зовнішніми та внутрішніми умовами, тому вони стають зоною, яка бере участь у процесі передачі тепла та вологості. Тепло завжди переміщується із зон з більш високою в зони з нижчою температурою, тому взимку воно перетікає з приміщень на зовні. Влітку все навпаки — тепло потрапляє всередину будівлі.
Але не тільки через стіни будинок втрачає тепло. В односімейних будинках 40% усіх тепловтрат «витікають» скрізь стіни, 15% виходять через вентиляцію, 20% — через покрівлю, 15% — через вікна та дверні рами та ще 10% — через фундаменти та підлоги. У багатоквартирних будинках теплові втрати розподіляються наступним чином: 37% — через стіни, 24% — скрізь вікна та дверні рами, 6% — через покрівлю, 30% — через вентиляцію та 3% — через фундамент та підлоги.
Односімейний будинок
Діаграми чітко показують, що огороджувальні стіни значно впливають на загальні тепловтрати незалежно від типу та розміру будинку. Тому ефективна теплоізоляція фасадних стін сприяє значному зниженню теплових втрат, які в свою чергу зменшують споживання енергії на опалення приміщень. Це забезпечує очевидні заощадження витрат на опалення. Чим більша різниця між температурою поверхні стіни та температурою повітря всередині приміщення, тим менша конвекція повітряного потоку. Тому для отримання оптимальних теплових умов бажано, щоб температура поверхні стіни відрізнялась не більше ніж на 3°C від температури повітря. Таким чином можна уникнути ризику утворення конденсату та плісняви.